Kazanie na Święto Matki Bożej Częstochowskiej


Umiłowani w Chrystusie Panu!

Myśli nasze kierują się dziś ku Jasnej Górze, ku ikonie Matki Bożej Częstochowskiej. Ikona jest drogowskazem. Ma prowadzić człowieka od tego, co widzialne, ku temu, co niewidzialne – za pośrednictwem widzialnego obrazu pomaga nam kontemplować niewidzialną tajemnicę. Dlatego też wpatrzmy się dziś w sposób szczególny w kopię jasnogórskiej ikony znajdującą się w naszym ołtarzu i kontemplujmy oblicze Bogarodzicy i Jej Syna.

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej zalicza się do typu przedstawień określanego mianem Hodegetrii. Nazwa ta oznacza „Wskazującą Drogę”. Oto widzimy, jak Matka Najświętsza trzyma na swym ramieniu Pana Jezusa i jednocześnie swą prawą dłonią wskazuje na Niego, wskazuje wszystkim Tego, który jest drogą, prawdą i życiem (por. J 14, 6). Matka Boża wbrew stanowisku protestantów nie jest żadną przeszkodą w drodze do Chrystusa, kult maryjny nie przysłania ani w żaden sposób nie umniejsza kultu należnego Bogu. Któż bowiem mógłby być dla nas lepszą przewodniczką na drodze do Syna niż Matka? Dlatego też święci, a zwłaszcza św. Ludwik Maria Grignion de Montfort powtarzali: Ad Jesum per Mariam, do Jezusa przez Maryję.

Drodzy wierni! My Polacy tak chętnie chlubimy się w maryjne święta czcią, jaką otaczamy Najświętszą Maryję Pannę. Wydaje się jednak, że na co dzień tak często o naszej Matce zapominamy. Zapominamy o jej zdecydowanych słowach, które słyszymy w dzisiejszej Ewangelii: Uczyńcie cokolwiek wam powie (J 2, 5). Tak trudno nam Polakom naśladować przykład Jasnogórskiej Pani w życiu osobistym i społecznym, tak trudno budować Polskę, która godna będzie mieć tak wielką Królową. Czy godzi się, aby Maryja królowała w narodzie, w którym tak wiele kłótni, oszustw, złodziejstwa i demoralizacji? Czy już niedługo nie będziemy musieli odnieść do naszego narodu słów wypowiedzianych przez Boga poprzez proroka Izajasza: ten lud zbliża się do Mnie tylko w słowach, i sławi Mnie tylko wargami, podczas gdy serce jego jest z dala ode Mnie;  ponieważ cześć jego jest dla Mnie tylko  wyuczonym przez ludzi zwyczajem (Iz 29, 13)? Oby nasza Ojczyzna nie stała się kolejną Irlandią, oby nie stała się wkrótce państwem całkowicie bezbożnym.

Kochani moi! Znaczenie Matki Bożej Częstochowskiej dla Polski i Polaków często lepiej od nas rozumieli obcy. Gdy wszystkie światła dla Polski zagasły, to wtedy jeszcze była święta z Częstochowy i Kościół. Nie należy nigdy o tym zapominać – zanotował w swym dzienniku pod datą 2 marca 1940 r. Hans Frank, hitlerowski generalny gubernator okupowanych przez Niemców ziem polskich. Słowa te wskazują na paniczny lęk, jaki wywołuje wspomnienie Jasnej Góry wśród wrogów Pana Boga. To wszystko dlatego, że tam znajduje się tron Królowej Polski, Hetmanki narodu polskiego, naszej Orędowniczki i Pocieszycielki w strapieniach.

Wpatrując się dziś w oblicze Matki Bożej Częstochowskiej rozważajmy słowa modlitwy, którą Kościół w Polsce zanosi dziś ku niebu: Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty dałeś narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty obraz jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią wiernych, spraw łaskawie, abyśmy walcząc za życia pod Jej opieką, w chwili śmierci zdołali odnieść zwycięstwo nad złośliwym wrogiem.

Amen.